نمودار زیست آهنگ Biorhythm چیست ؟ - مباحث مرتبط با مدیریت منابع انسانی و کاربردهای آن
X
تبلیغات
زولا
 
مباحث مرتبط با مدیریت منابع انسانی و کاربردهای آن
وبلاگ گروهی دانشجویان عطار
 
 
یکشنبه 4 اردیبهشت 1390 :: 01:19 ::  نویسنده : R.S.T
تا به حال دقت کردید چرا بعضی روزها خیلی سر حالید و بعضی روزها کسل...یا اینکه بعضی روزها قادر به کارهایی هستید که روزهای دیگه نمی توانستید انجام دهید.

با کمی تامل در محیط اطرافمان متوجه می شویم که همه چیز سیکل و دوره های خاص خودش را دارد.

فصلها،حرکت ماه و خورشید و شب روز و...دانشمندان در این راست به وجود سیکلهای در بدن انسان پی بردند که بیوریتم نامیده میشوند.

بیوریتم در آکسفورد به معنای الگوهای مکرر فیزیکی و احساسی می باشد.قدمت بیوریتم به دوران ستاره شناسی چینیان به ما قبل تاریخ بر میگردد.

انواع سیکل بیوریتم در بدن انسان به سه سیکل فیزیکی واحساسی و ادراکی تقسیم میشود.

سیکل فیزیکی از بافت ماهیچه ها نشات می گیرد و هر بیست و سه روز تکرار میشود. که در روزهای دوم تا یازدهم در حال شارژ شدن است و تا روز بیست و سوم در حال تخلیه. (پزشکان معتقدند که برای عملهای جراحی مناسب ترین روز دوم تا سیزدهم این سیکل است) اما سیکل احساسی که دوره آن 28 روزه میباشد و بیشتر به سیستم عصبی افراد تسلط دارد وقتی این سیکل بین روزهای دوم تا 16 میباشد از لحاظ احساسی سر شار از انرژی و خوش بینی هستیم ....


امروزه حتی مدیران موفق هم نمودارهای سه گانه فوق را بطور مستمر برای تک تک کارکنان خود ترسیم می کنند تا متناسب با شرایط جسمی, حسی و ذهنی آنها, فعالیت های روزانه را به آنها ارجاع نمایند . دانشجویان نیز با دانستن زمانهای دقیق اوج انرژی ذهنی خود, می توانند در این زمان ها به یادگیری و مطالعه بپردازند تا با حداقل تلاش, به پیشرفت چشمگیری دست یابند .


بیوریتم خود را به صورت انلاین مشاهده کنید.چگونه نمودار بیوریتم را تفسیر نمائید؟


همانگونه که اشاره شد, هر یک از چرخه های سه گانه براساس موج سینوسی حرکت می کنند. هر فرکانس از این موج سه ناحیه دارد . ناحیه اول ناحیه مثبت, پرانرژی یا اکتیو ( Active ) است که در بالای نقطه صفر قرار دارد . هریک از چرخه ها که در این ناحیه قرار دارند, در مرحله شارژ است و قابلیت اعتماد دارد . ناحیه دوم ناحیه منفی, کم ارزش یا پسیو ( Pasive ) است که در پایین نقطه صفر قرار دارد. هریک از چرخه ها در این ناحیه در مرحله دشارژ یا ضعف قرار دارد . ناحیه سوم, نقطه بحرانی ( Critical ) است که دقیقا" مرز نقطه صفر است و مرحله گذر از ناحیه مثبت به ناحیه منفی یا بالعکس است . این نقاط بسیار حساس هستند و در این روزها هیچ چیز قابل حدس نیست و طبیعت, خلق و خو و رفتارهای فیزیکی, احساسی و ذهنی انسان به طرز وحشیانه و افسار گسیخته ای تغییر می کند و نباید اعتبار زیادی برای آنها قائل شد و لحظات بحرانی زندگی افراد معمولا" روزهــایی هستند که هریک از منحنی ها از حالت مثبت به حالت منفی می روند و می توانند روزهای نحس و بدشانسی باشند . از آنجا که هریک از چرخه ها دارای فرکانس های متفاوتی هستند, نمودار بیوریتم انسان در هر روز می تواند شرایط متفاوتی داشته باشد و تفسیر خاص خود را بطلبد و حال اگر تمامی منحنی های بیوریتم فردی در منفی ترین حالت ممکن قرار داشته باشد, به معنی آن است که انرژی حیاتی بدن در بدترین و آسیب پذیرترین شرایط قرار دارد و انسان نباید طبق عادت به واکنش های جسمی, روحی و ذهنی خود اعتماد کند .


در اینجا باید این نکته را یادآوری نمود که اگر در هر لحظه یا هر روز یک خبر خوشحال کننده به کسی داده شود, صرف نظر از این که منحنی های درونی وی در چه ناحیه ای باشند, از انرژی لبریز خواهد شد و این با بحث بیوریتم که به فعل و انفعالات درونی افراد وابسته است, ارتباطی نداشته و فقط یک تحریک بیرونی محسوب می گردد .

حال با توجه به مطالب فوق, نکاتی راجع به هریک از چرخه های نمودار بیوریتم, به شرح ذیل ارائه می شود:

چرخه جسمی یا فیزیکی ( Physical )

ناحیه مثبت ( Active)

زمان مناسب برای انجام فعالیت های سنگین بدنی, مقاوم در برابر سختی ها و بیماری ها, اشتیاق به ورزش, آمادگی برای سفر, جراحی, امور دندانپزشکی و ...

ناحیه منفی (Passive)

خستگی پذیری, نیاز به استراحت, دوره بهبودی و نیرو گرفتن, آرامش ( غیر فعال ), عشق به کار

نقطه بحرانی ( Critical )

توانایی جسمی زیر سوال است, استعداد بیشتر برای خطا کردن, مستعد تصادف بودن, پرخاشگری
چرخه حسی (Emotional)

ناحیه مثبت (Active)

تمایل به شرکت در جمع دوستان و فعالیت های گروهی, حسن نیت عمومی, شادی, توازن و همسازی, آمادگی جهت انجام آزمونها و مسابقات, ظاهر عمومی مناسب و خوب ( احساس خوش تیپی)

ناحیه منفی (Passive)

حس منفی نسبت به انجام کارهای گروهی, احساس بسیار منفی در نقطه منتهای شیب منفی

نقطه بحرانی (Critical)

کج خلقی, کم طاقتی, مشکل رویارویی با ساده ترین مسائل, عکس العمل کند, مستعد بروز تصادف
چرخه ذهنی ( Intellectual)

ناحیه مثبت (Active)

بیشترین فعالیت و نیروی فکری و ذهنی, مطالب جدید به سرعت و با آمادگی آموخته می شوند, حافظه بهتر , افکار واضح و روشن

ناحیه منفی ( Passive)

زمان مساعد برای تثبیت آنچه قبلا" آموخته اید, تاخیر (وقفه) در امور عادی داشته باشید, به انجام امور جدید و ناآزموده نپردازید

نقطه بحرانی ( Critical )

کاهش توانایی تمرکز, آشفتگی ذهنی, زمان بسیار نامناسب برای تصمیم گیری, نیاز به زمان بیشتر برای امور فکری دقیق


با یک آزمایش ساده تشخیص دهید که احساسی هستید  یا منطقی؟!

این آزمایش ساده به اینگونه است که مطابق تصویر (1) دستانتان را در حالیکه انگشتان از هم فاصله دارند بلافاصله و بدون هیچ فکری مانند تصاویر (2) و (3) در هم گره کنید اگر انگشت شست چپ مانند تصویر (2) روی انگشت شست راست قرار گرفت شما فرد احساسی هستید و اگر بر عکس انگشت شست راست شما مانند تصویر (3)روی انگشت شست دست چپ قرار گرفت شما فردی منطقی هستید. اگر کمی دقت کنید در خواهید یافت که شما تنها یک حالت انگشتان را می توانید براحتی داشته باشید و اگر بخواهید حالت عکس آنرا با انگشتان اجرا کنید قدری مشکل خواهد بود و حالتی که براحتی بر شما مقدور می باشد گویا نوع شخصیت شماست و اما نکته مهم اینکه اگر فرد احساسی هستید بیشتر تحت تأثیر سیکل احساسی بیوریتم تغییر حالت خواهید داد و اگر فردی منطقی هستید با تغییرات سیکل تفکر و ادراک در چرخه بیوریتم تأثیر پذیر خواهید بود.

http://www.itdevelopteam.com

http://www.mytennis4u.com/edu/biorhythm.htm

http://www.raze4fasl.com/4Fasl/ViewBiorhythm/


موضوعات
آخرین مطالب
صفحات وبلاگ
آمار وبلاگ
تعداد بازدیدکنندگان: 86842
                    
 
 
 
فال حافظ


وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا