اهداف SMART - مباحث مرتبط با مدیریت منابع انسانی و کاربردهای آن
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
 
مباحث مرتبط با مدیریت منابع انسانی و کاربردهای آن
وبلاگ گروهی دانشجویان عطار
 
 
پنج‌شنبه 25 فروردین 1390 :: 03:23 ::  نویسنده : مرجان سالاری

سلام به همه ی دوستان خوب وبلاگ:

این روزها به لطف استاد عزیزمون درگیر راست و ریس کردن اهداف یکسالمون هستیم.(یادتون که نرفته؟)

من یه سری به وبلاگ بازاریابی کاویان زدم ،دیدم استاد نوشته بودند که یادتون نره اهدافتون SMART باشه.

راستش من نمیدونستم اهداف smart چه اهدافی هستند؟؟؟!!!

این بود که رفتم دنبالشو چند تا مطلب در موردش خوندم.برای من که واقعا مفید بود ،به شما هم پیشنهاد میکنم حتما بخونید قطعا براتون مفید خواهد بود.

به چه اهدافی SMART میگویند؟

به اهدافی SMART میگویند که دارای پنج ویژگی زیر باشد:


الف- Specific: یعنی کلی نباشند و شخصی و مربوط به خود شخص باشند.

.ب- Measurable: یعنی قابل قیمت گذاری و اندازه گیری باشند: قابلیت اندازه‌گیری، مهمترین معیار در هدف‌گذاری است. زیرا، اگر نتوانیم نتیجه را اندازه بگیریم نمی‌توانیم رسیدن به هدف و حتی فاصله از آن را تشخیص دهیم. برای تعیین سنجش‌پذیری هدف می‌توان از سوالات کمی (مانند: چه مقدار؟، چه تعداد؟ و چگونه می‌توان اندازه‌گیری کرد؟) کمک گرفت. پس سنجش‌پذیری این امکان را فراهم می‌کند که شما روند رسیدن به هدف را بسنجید و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

ج- Achievable: یعنی دست یافتنی باشند:هدف واقعی باید قابل حصول (قابل انجام)، مناسب و متناسب با توانمندی های فراگیران باشد.

د- Resonable & Realistic: یعنی موجه و معقول و واقعی باشند: برای رسیدن به اهداف لازم است مجموعه اقداماتی عملی صورت گیرد که با انجام آنها بتوان به هدف دست یافت.

ه- Time Bound: یعنی زمانبندی شده باشند:زمان بندی اهداف باعث میشود که در یک بازهی زمانی مشخص برای رسیدن به اهدافمان بکوشیم .سعی کنیم که در اهداف خود ، دیگران را نیز سهیم کنیم. مثلا به کسی صد در صد قول دهیم که تا ۶ ماه دیگر برای او ماشین و یا وسیله خاصی را تهیه خواهیم کرد. ادیسون قبل از هر اختراع قول آن را در یک زمان مشخص به مردم میداد.

یک قانون مهم:

 قانون ۵۰-۵۰: یعنی اهداف نباید آنقدر کوچک باشد که رسیدن به آنها بی معنی باشد و یا آنقدر بزرگ که هیچگاه به آنها نرسیم یا رسیدن به آنها زمان بسیار طولانی سپری کنیم.

فواید نوشتن اهداف بر روی کاغذ:

۱- اهداف از Dream تبدیل به Vision میشود و در ذهن ما تثبیت میگردد.

۲- با نوشتن اهداف ، قدرت تغییر و Upgrade کردن آن اهداف در ذهن ما به وجود می آید و ما میتوانیم اهداف جدیتری جایگزین آنها بکنیم.۳- پس از نوشتن اهداف ، انسان نسبت به آنها تعهد پیدا میکند. بدینگونه که با نوشتن اهداف و تعیین جزئیات آنها و تکرار آنها در ذهن ، ایمان به آن اهداف در ذهن ما به وجود آمده و با ایمان آوردن به اهداف خود در ما نیروی درونی و انگیزه جهت رسیدن به آن ایجاد میشود "تواناییهای یک فرد بی هدف همچون قدرت بمب اتم در دست یک کودک بی اطلاع میباشد

 نکته: هنگام نوشتن اهداف باید روی آنها تمرکز و فوکوس کرد و از پرداختن به مسائل غیر مرتبط پرهیز کنیم.

مطالب بالا برگرفته از کتاب: موفقیت نا محدود       اثر:آنتونی رابینز و هفت عادت مردمان موثر      اثر: استیفن کاوی    می باشد.


 برای دستیابی سریع به اهداف مورد نظر می بایست آنها را بنویسیم.شبها قبل از خواب و صبح ها قبل از ترک رختخواب ، حتی در طول روز آنها را برای خود بخوانیم، دائما به ضمیر ناخودآگاه سیگنال و علامت بدهیم
موضوعات
آخرین مطالب
صفحات وبلاگ
آمار وبلاگ
تعداد بازدیدکنندگان: 87095
                    
 
 
 
فال حافظ


وبلاگ نویسان قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب میهن بلاگ
کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا